Base
Perfect for easy change over and retrofit applications, the Base 560mm Vanity Basin provides a practical and affordable solution for your bathroom.
Product code: 9500800
Base
Perfect for easy change over and retrofit applications, the Base 560mm Vanity Basin provides a practical and affordable solution for your bathroom.
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
|---|---|
| Product Type | Basin |
| Basin / Sink Type | Inset / Semi Inset |
| Bowl Configuration | Centre |
| Mounting | Product Surface |
| Taphole Configuration | Three |
| Colour Category | White |
| Colour Finish | White |
| Primary Material | Vitreous China |
| Width | 560 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 210 mm |
| Plug & Waste Size | 32mm x 40mm |
| Capacity | 6 L |
| Weight | 8 kg |
| Overflow Included | Yes |
| Domestic Use | 7 Years |
|---|---|
| Commercial Use | 1 Years |
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Base Warranty document |