Product code: 9506249
| Features | - Laminar Flow to reduce airborne water - Temp stop for safety - Anti-Vandal Outlet - Warm water indice supplied/NSW compliant - All metal body and handle - Easy to adjust temp stop - Easy Fix installation system - Clear hot/cold identification that won't rub off - Click water saving flow stop |
|---|---|
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
| Commercial Sector | Education, Public Spaces, Aged Care & Hospital & Health Care |
| Product Type | Tapware |
| Application Place | Basin |
| Mounting | Product Surface |
| Tapware Handle Type | Lever |
| Outlet Movement | Fixed |
| Colour Category | Chrome |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Primary Material | DR Brass |
| Height | 136 mm |
| Reach | 109 mm |
| Clearance | 48 mm |
| Maximum Continuous Working Temperature | 65 deg C |
| Water Efficiency Star Rating | 6 Star |
| Water Consumption | 3 L/min |
| Domestic Use | 5 Years |
|---|---|
| Commercial Use | 5 Years |
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Cartridge Replacement Only | 10 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Armitage Shanks Warranty document |