Base
Perfect for easy change over and retrofit applications, Base products provide practical and affordable solutions for your bathroom. The Base Small Vanity Basin is available in 1 or 3 taphole and measures 540mm x 435mm.
Product code: 9503280
Base
Perfect for easy change over and retrofit applications, Base products provide practical and affordable solutions for your bathroom. The Base Small Vanity Basin is available in 1 or 3 taphole and measures 540mm x 435mm.
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
|---|---|
| Product Type | Basin |
| Basin / Sink Type | Inset / Semi Inset |
| Bowl Configuration | Centre |
| Mounting | Product Surface |
| Taphole Configuration | One |
| Waste Position | Centre Rear |
| Colour Category | White |
| Colour Finish | White |
| Primary Material | Vitreous China |
| Width | 540 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 195 mm |
| Plug & Waste Size | 32mm x 40mm |
| Capacity | 5.5 L |
| Weight | 8 kg |
| Overflow Included | Yes |
| Domestic Use | 7 Years |
|---|---|
| Commercial Use | 1 Years |
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Base Warranty document |