American Standard Signature
Inspired by form and simplicity, the American Standard Acacia-E Soft Close Quick Release Seat offers safe closing and easy cleaning.
Product code: 9507980
American Standard Signature
Inspired by form and simplicity, the American Standard Acacia-E Soft Close Quick Release Seat offers safe closing and easy cleaning.
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
|---|---|
| Product Type | Toilet Seat |
| Mounting | Product Surface |
| Seat Type | Soft Close & Quick Release |
| Seat Colour | White |
| Seat Material | Urea |
| Width | 391.9 mm |
| Depth | 490.2 mm |
| Height | 52 mm |
| Seat Width | 392 mm |
| Minimum Length | 490 mm |
| Maximum Length | 490 mm |
| Internal Width | 210 mm |
| Internal Length | 304 mm |
| Weight of Seat | 3.7 kg |
| Cistern Included | No |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the American Standard Warranty document |
|---|