Product code: 2403111
| Features | -Sound Deadening Pads -Anti condensation spray -Clipping System |
|---|---|
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
| Product Type | Sink |
| Basin / Sink Type | Inset / Semi Inset & Under Mount / Under Counter |
| Number of Bowls | Double |
| Mounting | Product Surface |
| Drainer Configuration | Reversible |
| Taphole Configuration | None |
| Colour Category | Stainless Steel |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Primary Material | Stainless Steel 304 |
| Width | 1223 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 238 mm |
| Plug & Waste Size | 90mm Basket Waste |
| Capacity | 34 L |
| Capacity 2 | 34 L |
| Overflow Included | No |
| Plug & Waste Included | Yes |
| Residential & Commercial Use | 30 Years |
|---|---|
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Memo Warranty document |
The ingredients for a happy kitchen. Memos are all about sharing the important stuff. Simple. Helpful. Honest. And that’s what our products are all about. Just beautiful quality and clever little touches that bring joy to the simple moments in the kitchen. Like mixers so magical they turn themselves on for you and sinks so striking they’ll make you want to do the dishes. Memo brings you products so unique, they have their own personalities.