Product code: 34752
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
|---|---|
| Product Type | Trough |
| Bowl Configuration | Double |
| Mounting | Wall & Freestanding |
| Taphole Configuration | One |
| Waste Position | Centre |
| Number of Doors | 2 Doors |
| Colour Category | White & Stainless Steel |
| Colour Finish | White & Satin Stainless Steel |
| Cabinet Material Options | Galvanised Steel |
| Primary Material | Stainless Steel 304 |
| Width | 1160 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 895 mm |
| Plug & Waste Size | 90mm Basket Waste |
| Capacity | 45 L |
| Capacity 2 | 45 L |
| Overflow Included | No |
| Plug & Waste Included | Yes |
| Bypass Configuration | 1 Bypass Hole |
| Domestic Use | 25 Years |
|---|---|
| Commercial Use | 1 Years |
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Posh Warranty document |
Posh lives in thousands of homes in Australia and it has since 1993. It fits the daily life of generations of families.