Product code: 34649
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
|---|---|
| Product Type | Trough |
| Basin / Sink Type | Inset / Semi Inset |
| Mounting | Product Surface |
| Number of Bowls | Single |
| Drainer Configuration | None |
| Taphole Configuration | One |
| Colour Category | Stainless Steel |
| Colour Finish | Satin Stainless Steel |
| Primary Material | Stainless Steel 304 |
| Width | 610 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 243 mm |
| Plug & Waste Size | 90mm Basket Waste |
| Capacity | 45 L |
| Weight | 5 kg |
| Overflow Included | No |
| Plug & Waste Included | Yes |
| Domestic Use | 25 Years |
|---|---|
| Commercial Use | 1 Years |
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Posh Warranty document |
Posh lives in thousands of homes in Australia and it has since 1993. It fits the daily life of generations of families.