Posh Solus MK2
Three piece tapware gets a modern edge for everyday family fun with Posh Solus. The Posh Solus Swivel Bath Outlet features timeless yet clean and contemporary lines that will make your bathroom shine.
Posh Solus MK2
Three piece tapware gets a modern edge for everyday family fun with Posh Solus. The Posh Solus Swivel Bath Outlet features timeless yet clean and contemporary lines that will make your bathroom shine.
| Recommended Use | Commercial, Domestic & Hotel |
|---|---|
| Product Type | Outlet |
| Application Place | Basin |
| Mounting | Wall |
| Outlet Movement | Swivel |
| Colour Category | Chrome |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Primary Material | DR Brass |
| Height | 72 mm |
| Reach | 227 mm |
| Projection | 242 mm |
| Recommended Pressure Range | 150 - 500 kPa as per AS3500 |
| Maximum Continuous Working Pressure | 500 kPa |
| Maximum Continuous Working Temperature | 80 deg C |
| WaterMark Licence | WM-022094 AS/NZS 3718 |
| Domestic Use | 10 Years |
|---|---|
| Commercial Use | 1 Years |
| Spare Parts & Labour | 1 Years |
| Warranty Information | For full warranty terms and conditions please refer to the Posh Warranty document |
Posh lives in thousands of homes in Australia and it has since 1993. It fits the daily life of generations of families.